Egyházi pályázatok a historizmusban
Témavezető:
Marótzy Katalin
Doktorandusz:
Németh Nóra
Publikációk:
Marótzy Katalin, Németh Nóra: A bolgárajkú magyarok legnagyobb temploma – a vingai római katolikus templom építészeti tervpályázata. (konferenciaelőadás) Műemlékvédelem Erdélyben VIII. Szováta, Románia 2018. április 20–22.
RÉSZLETES LEÍRÁS:
Az Osztrák Magyar Monarchia fennállásának ideje a magyar építészettörténet egyik legtermékenyebb időszaka, és a mai napig leginkább velünk élő épület-emlékanyagot hagyta ránk. Mivel számos épületről nem készült korabeli kritika, az építészettörténeti kutatás egyedülálló forráscsoportja a pályázati anyagok köre. A doktori kutatás magyar historizmus építészeti-pályázati kultúrájának egy fontos szeletét részletező módon tárja fel: a szakrális pályázatok körét.
A pályázati világban külön megbízói csoportot jelentettek az egyházak. A szakrális építészet mindig is kiemelkedő jelentőségű volt az építészet történetében és fontos szerepet játszott egy-egy vallásos közösség életében, vezetőjüknek akár életreszóló feladatot adva. Korszakunkban elsősorban azokon a területeken volt szükség új templomra, ahol a kapitalizálódó fejlődés jelentős népességnövekedéssel járt.
A szűk ötven éves intervallumban nagyjából azonos társadalmi keretben vizsgálhatóak a pályázatok azonos szempontok alapján, az összehasonlítások relevánsak lehetnek. A téma legjellemzőbb forrása a korszak sajtója, amelyben a legtöbb pályázat anyaga megjelent, ezen kívül az egyházi adminisztráció levéltári forrásai bírnak jelentőséggel. A következő szempontok figyelembevételével történik a kutatás: a kiírás tartalma, az eljárásrend szakmaisága és az arról való kommunikáció, valamint az eredményesség. Ezek alapján összehasonlítható a felekezetek gyakorlata és az épülettípusok. A cél, hogy az összes szereplőt „megszólaltathassuk” azonos kérdésekben.